Jak powinna być zbudowana odpowiednia skrzynia transportowa?

Data utworzenia 22. lipca 2019 · Kategoria: Aktualności

Skrzynie transportowe to rodzaj opakowania, który cieszy się coraz większą popularnością. Przyczyną takiego rezultatu jest fakt, że stanowią one bardzo stabilne zabezpieczenie przewożonego towaru chroniąc go przed ewentualnym uszkodzeniem. Jednak aby skrzynie były solidne i zgodne z wymaganiami dotyczącymi warunków transportu międzynarodowego, istotne jest to, by były odpowiednio zbudowane. Jak w takim razie konstruuje się drewniane pudła?

Odpowiedni rodzaj drewna

Może wydawać się, że produkcja skrzyń drewnianych może odbyć się przy użyciu materiałów niewiadomego pochodzenia. Niestety w tym przypadku przekonanie, że „drewno to drewno” się nie sprawdzi, ponieważ w przepisach prawa podane są informacje na temat tego, jakie wymagania stawia się deskom, które zostają użyte do jego produkcji. Przede wszystkim materiał musi zostać poddany obróbce termicznej. Zabieg ten jest konsekwencją żerowania różnych gatunków owadów, szczególnie szkodników, w pniach niektórych gatunków drzew. Suszenie w wysokiej temperaturze całkowicie eliminuje ich występowanie, przez co przewożona skrzynia nie będzie stwarzała zagrożenia dla tych roślin, które rosną na terenie innego kraju lub regionu.

Solidna konstrukcja – wytrzymała skrzynia transportowa

Skoro wiemy już, w jaki sposób powinno być przygotowane drewno do tego, aby mogło zostać wykorzystane przez producenta wytwarzającego skrzynie drewniane, warto teraz zastanowić się nad ich konstrukcją. Opakowania tego typu poddawane są pod działanie wielu sił, które często ulegają zmianom. Elementy i złącza będą zupełnie inaczej pracować pod obciążeniem, a inaczej gdy będzie ona przewożona pusta. Wszystkie elementy konstrukcji muszą być dobrane w taki sposób, aby nie uległy zniszczeniu na żadnym etapie poprawnie odbywającego się procesu transportowego. Właśnie dlatego spód i wieko są zwykle wzmocnione elementami o znacznie większym przekroju niż deski tworzące ściany pojemnika. Belki i deski, których zadaniem jest sprawienie, aby drewniane opakowania transportowe były wystarczająco solidne pełnią funkcję stężeń. Czasami stosuje się tez punktowe wzmocnienia, jeśli przewiduje się działanie większych obciążeń skupionych.

Skrzynie transportowe wykorzystywane na statkach lub w samolotach zwykle projektowane są przez fachowców, którzy są w stanie przewidzieć, na jakie niedogodności są one narażone. Dzięki temu osoba decydująca się na ich zakup nie musi obawiać się, że nie będą one wystarczająco solidne. Aby uzyskać dobre jakościowo wyroby warto korzystać z oferty sprawdzonych przedsiębiorców i zrezygnować z zamienników.